Jednym z typowych problemów właścicieli gospodarstw domowych na początku nowego sezonu ogrodniczego są prace porządkowe w ogrodzie. Jeśli chodzi o koszenie trawy i utrzymanie gładkiego trawnika, warto przyjrzeć się bliżej kosiarce. Z jej pomocą można uporządkować teren przy minimalnym wysiłku. Jak wybrać kosiarkę, która spełni swoje funkcje i nie będzie zbyt czasochłonna w utrzymaniu? Jakie cechy każdego typu należy wziąć pod uwagę, przeglądając asortyment w sklepach?

Jak wybrać kosiarkę: rodzaje

Przed wyborem kosiarki do trawy należy jasno zdecydować, która wersja jest dla Ciebie odpowiednia. Zgodnie z zasadą działania dzielą się one na:

 • elektryczne (przewodowe i akumulatorowe);
 • mechaniczne
 • kosiarki spalinowe;
 • kosiarki zautomatyzowane.

Każdy typ ma swoje specyficzne cechy oraz różny stopień autonomii i wydajności. Na przykład kosiarki elektryczne działają po podłączeniu do sieci domowej lub po zasileniu z akumulatora. Są one zazwyczaj dość proste i wygodne w obsłudze.

Mechaniczne kosiarki do trawy są uważane za najprostsze modele, ponieważ opierają się na zasadzie zwykłych nożyczek domowych. Nie są one zbyt wydajne, ale warto je rozważyć w przypadku osób, które szukają niedrogiego i prostego urządzenia do pielęgnacji niewielkiego ogrodu.

Kosiarki spalinowe są wyposażone w silnik spalinowy, więc są uważane za najmocniejsze ze wszystkich. W tej klasie istnieje kilka kategorii, na przykład w zależności od rodzaju mocy są one podzielone na domowe i profesjonalne. Zgodnie z zasadą działania mogą być samobieżne lub niesamobieżne. Nie wiesz, jak wybrać kosiarkę na dużą działkę? Skup się na tych urządzeniach.

Kosiarki automatyczne są uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie. Działają w oparciu o sztuczną inteligencję, która w pełni kontroluje proces, autonomicznie, czyli nie wymagają zaangażowania operatora. Wystarczy ustawić czas trwania koszenia i określić trasę.

Jak wybrać kosiarkę elektryczną: rodzaje i zalety

Najpopularniejszymi modelami kosiarek są kosiarki elektryczne. Wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, niewielką wagą i podstawową zasadą działania. Wszystko, co trzeba zrobić, aby rozpocząć pracę, to podłączyć je do sieci domowej. Zużywają energię elektryczną dość ekonomicznie, więc opłacalność takich modeli jest bardzo wysoka.

Jeśli nie zastanawiasz się, jak wybrać kosiarkę dla osób starszych lub kobiet, przyjrzyj się bliżej tym modyfikacjom. W przeciwieństwie do swoich benzynowych czy mechanicznych odpowiedników, nie wymagają one żadnego wysiłku, nie trzeba ich też cały czas trzymać w rękach, w przeciwieństwie do kos spalinowych. Są lekkie i wygodne, więc nawet jeśli musisz regularnie kosić trawę, proces ten nie będzie trudny.

Wszystkie elektryczne kosiarki do trawy są podzielone na 2 typy w zależności od formatu konstrukcji:

 • Przewodowe.
 • Bezprzewodowe.

Specyfika przewodowych kosiarek do trawy

Modele przewodowe działają, gdy są podłączone do sieci elektrycznej. Można je podłączyć do przedłużacza, co teoretycznie pozwala na autonomię, ale decyduje o tym długość przewodu. Takie urządzenia doskonale sprawdzają się na niewielkich powierzchniach. Zwykle są umiarkowanie głośne, ale przy sporadycznym użytkowaniu nie odczujemy żadnego dyskomfortu podczas pracy. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one kosić mokrej trawy, a ponadto mają ograniczenia mocy.

Opcje dla modeli akumulatorowych

Kosiarki akumulatorowe są zasilane przez wbudowany akumulator, więc nie są podłączone do sieci. Zwiększa to autonomię i pozwala kosić trawę nie tylko wokół domu, ale także na całym obwodzie terenu. Czas pracy zależy jednak od pojemności akumulatora - im większa bateria, tym dłużej można pracować z urządzeniem.

Bateria jest zarówno zaletą, jak i wadą takich modyfikacji. Jeśli można pracować na całym obszarze, obie wymagają uwagi, w szczególności trzeba stale monitorować poziom naładowania baterii i ładować ją po każdej sesji. Dodaje to trochę kłopotów. Jeśli chodzi o cenę, modele bezprzewodowe kosztują mniej więcej tyle samo, co modele przewodowe. Wszystko zależy od producenta.

Jak wybrać kosiarkę przewodową lub akumulatorową? Weź pod uwagę 3 kluczowe aspekty:

 • specyfikę (gęstość) trawy;
 • całkowity obszar terenu do pielęgnacji;
 • rodzaj terenu.

Określają one, na które cechy techniczne urządzenia należy położyć nacisk. Na przykład, jeśli musisz kosić suchą i twardą trawę, kluczowym parametrem będzie ostrość i kształt ostrzy. Podczas pracy na nierównych powierzchniach należy wybrać model, który jest stabilny. Jednak kluczowym warunkiem skuteczności kosiarki elektrycznej jest regularne koszenie trawy, ponieważ żaden model elektryczny nie poradzi sobie z wysokimi zaroślami.

Jak wybrać kosiarkę mechaniczną: rodzaje i cechy

Kosiarka mechaniczna lub ręczna to najłatwiejsze w użyciu urządzenie do koszenia trawy, które działa, gdy operator popycha je do przodu. Jego konstrukcja składa się z bloku ramy na kołach, wewnątrz którego znajduje się wał z ostrzami tnącymi. Górne noże są ruchome, podczas gdy dolne są statyczne. Gdy urządzenie się porusza, dolne ruchome ostrza zaczynają się obracać i ściskać ze statycznymi górnymi ostrzami, co jest podobne do zasady stosowanej w sekatorach lub nożyczkach. Zazwyczaj mają one również wygodny uchwyt, który można dostosować do każdego użytkownika. Zwiększa to ogólny poziom komfortu, ale podczas pracy z taką kosiarką należy od razu nastawić się na to, że trzeba będzie włożyć wysiłek w osiągnięcie dobrego rezultatu.

Każda mechaniczna kosiarka do trawy, niezależnie od producenta, jest zawsze modelem wyłącznie domowym, przeznaczonym do okazjonalnego użytku. Nie poradzi sobie z wysoką i młodą trawą, ale można nią skosić trawnik. Kosiarka ręczna przeznaczona jest wyłącznie do małych powierzchni - nawet skoszenie nią kilku arów będzie bardzo czasochłonne i trudne.

Zalety mechanicznych kosiarek do trawy:

 • najniższa cena spośród wszystkich typów
 • elementarna zasada działania, którą łatwo opanować;
 • brak kosztów paliwa i konieczności podłączania do sieci;
 • prosta konserwacja, która polega na konieczności okresowego sprawdzania stanu ostrzy.

Wady mechanicznych kosiarek do trawy:

 • zwrot poświęconego czasu tylko w przypadku pracy na niewielkim obszarze;
 • nie mogą pracować w trudno dostępnych miejscach i przy wysokiej trawie.
 • Kosiarki mechaniczne są przeznaczone do pracy na maksymalnie 3 akrach terenu. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze narzędzia.

Jak wybrać kosiarkę spalinową: cechy

Kosiarki spalinowe są uważane za najbardziej funkcjonalne modele, ponieważ umożliwiają pracę z suchą i młodą trawą. Zasilane są benzyną, więc nie wymagają podłączenia do prądu, dzięki czemu idealnie nadają się do dużych obszarów o trudnym terenie.

Napędzane są tłokowym silnikiem spalinowym, którego moc decyduje o wydajności. Na działkę o powierzchni 4-8 hektarów wystarczy model o mocy 4 KM, na obszary przekraczające 10 hektarów wymagana jest kosiarka o mocy 5-6 KM, a na duże działki o powierzchni 15-20 hektarów konieczna jest już wersja półprofesjonalna o mocy 7 KM.

Analizując gamę kosiarek spalinowych, należy zwrócić uwagę na liczbę biegów określoną w instrukcji. Od tego zależy ogólna jakość urządzenia. Za najlepszą opcję uważa się obecnie przekładnię bezstopniową, ponieważ gwarantuje ona płynne przechodzenie między prędkościami. W przypadku długiej pracy jest to ważne z punktu widzenia ogólnego poziomu komfortu. Kosiarki spalinowe mogą być również samobieżne i niesamobieżne. Te pierwsze pracują bez operatora, podczas gdy te drugie muszą być pchane przed użytkownikiem.

Zalety i wady kosiarek spalinowych

Główne zalety, które odróżniają kosiarkę spalinową od innych modeli to

 • maksymalna autonomia - aby ją uruchomić, wystarczy zatankować paliwo. Nie jest zależna od źródła zasilania, więc nie jest ograniczona długością przewodu;
 • wysoka wydajność - takie kosiarki są przeznaczone do długotrwałej pracy (ponad kilka godzin) bez konieczności robienia przerw. Takie modyfikacje są zwykle wykorzystywane przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej;
 • doskonała jakość cięcia, która nie tylko pozwala urządzeniu poradzić sobie z każdą trawą, ale także spowalnia jej wzrost;
 • brak konieczności znacznego wysiłku podczas pracy - prawie wszystkie kosiarki spalinowe mogą poruszać się samodzielnie. Operator musi jedynie nią kierować. Rozszerza to krąg osób, które mogą pracować z tym sprzętem. Należy jednak pamiętać, że nadal trzeba podejmować wysiłek fizyczny, na przykład w celu obrócenia urządzenia.

Urządzenia te mają również wady:

 • hałas - producenci starają się zmniejszyć poziom hałasu silników benzynowych, ale nadal są one uważane za najgłośniejsze ze wszystkich. Może to być bardzo niewygodne, jeśli musisz pracować przez długi czas;
 • duża liczba produktów rafinacji paliwa, które nie są dobre dla ludzkiego oddechu i są bardzo szkodliwe dla środowiska;
 • kapryśność w zakresie konserwacji i pielęgnacji - użytkownik będzie musiał stale uzupełniać paliwo, monitorować poziom oleju i sprawdzać stan filtrów. Wymaga to doświadczenia i odpowiedzialnego podejścia;
 • duża waga - wszystkie kosiarki spalinowe są dość ciężkie;
 • wyższe koszty użytkowania - utrzymanie takich modeli wymaga kosztów paliwa i oleju.

Wybierając kosiarkę spalinową należy pamiętać, że 5-6 litrów paliwa wystarczy na 35 godzin pracy.